• USMERNENIE K ZÁPISU DO 1. ROČNÍKA A ÚVODNÉHO ROČNÍKA ZÁKLADNEJ ŠKOLY A PRIJÍMANIU DETÍ NA VZDELÁVANIE V ZÁKLADNEJ ŠKOLE

            Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo školstva“) vydáva k zápisu do 1. ročníka a úvodného ročníka základnej školy a prijímaniu žiakov na vzdelávanie v základnej škole nasledujúce usmernenie.

          Tento dokument sa vzťahuje na prijímanie detí na vzdelávanie v základnej škole bez ohľadu na zriaďovateľa.

          1. Povinná školská dochádzka - základné informácie a východiská

          1.1. Začiatok plnenia povinnej školskej dochádzky

          Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka (1. septembra), ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Rodič dieťaťa (matka, otec), iná fyzická osoba ako rodič, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, poručník, opatrovník alebo zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova (ďalej len „zákonný zástupca“) je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu v príslušnom kalendárnom roku (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“), bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť alebo nedosiahlo školskú spôsobilosť a je u neho predpoklad, že bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Uvedené sa vzťahuje aj na dieťa, ktoré v aktuálnom školskom roku nenavštevuje materskú školu alebo zariadenie predprimárneho vzdelávania. Určujúcim kritériom plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole je trvalý pobyt dieťaťa na území Slovenskej republiky, nie jeho občianstvo. V prípade, ak zákonný zástupca neprihlási svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole dopustí sa priestupku (alebo správneho deliktu, ak ide o právnickú osobu), za ktorý mu obec uloží pokutu podľa § 37 ods. 3 alebo § 37a ods. 1 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) vo výške od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane.

          1.2. Miesto plnenia povinnej školskej dochádzky

          Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (ďalej len „spádová škola“), ak pre neho zákonný zástupca nevyberie inú základnú školu. Žiak s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie. Spádovými základnými školami sú len základné školy zriadené obcou. „Spádovosť“ sa netýka cirkevných základných škôl, súkromných základných škôl a ani základných škôl zriadených regionálnymi úradmi školskej správy. Školský obvod základnej školy zriadenej obcou určuje príslušná obec svojím všeobecne záväzným nariadením. Školský obvod základnej školy tvorí územie obce alebo jej časť. Ak je obec zriaďovateľom viacerých základných škôl, obec svojím všeobecne záväzným nariadením určí školské obvody pre jednotlivé základné školy. Všeobecne záväzným nariadením obec určuje taktiež školský obvod pre deti, ktoré majú trvalý pobyt na území obce ako celku, bez konkrétnej adresy. Informácie o školskom obvode je možné získať na príslušnom obecnom úrade, mestskom úrade alebo na webovom sídle, ak ho má obec zriadené.

          Dôležité: Riaditeľ spádovej základnej školy je povinný prednostne prijať na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) dovŕšia šesť rokov veku a ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej školy, a žiakov umiestnených v školskom zariadení alebo v inom zariadení na základe rozhodnutia súdu, ktorého sídlo sa nachádza v školskom obvode tejto spádovej školy, a to až do výšky maximálneho počtu žiakov v triede príslušného ročníka.

          Žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole mimo školského obvodu, v ktorom má trvalý pobyt, so súhlasom riaditeľa základnej školy, do ktorej sa hlási. V takomto prípade riaditeľ základnej školy, do ktorej bol žiak prijatý, oznámi túto skutočnosť svojmu zriaďovateľovi a riaditeľovi spádovej školy. Obec, ktorá je zriaďovateľom tejto základnej školy, oznámi obci, v ktorej má žiak trvalý pobyt, jeho prijatie do základnej školy v príslušnom školskom obvode.

          1.3. Spôsob plnenia povinnej školskej dochádzky

          Pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku, sa podľa § 54 ods. 11 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) vzdelávanie organizuje:

          • dennou formou štúdia alebo

          • formou osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky podľa § 23 školského zákona .

           

          1.4. Výnimočné prijatie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky

          Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) nedovŕši šiesty rok veku, ak zákonný zástupca pri zápise predloží riaditeľovi školy súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Zákonný zástupca môže požiadať o prijatie dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole aj v prípade, ak dieťa nedovŕši k 31. augustu v príslušnom kalendárnom roku šesť rokov veku a v aktuálnom školskom roku neplní povinné predprimárne vzdelávanie. Ak ide o dieťa, ktoré absolvovalo predprimárne vzdelávanie v zahraničí, zákonný zástupca predloží riaditeľovi školy doklad s uvedením názvu a adresy materskej školy, ktorý potvrdzuje, že dieťa navštevovalo príslušnú materskú školu.

          1.5. Školská spôsobilosť

          Školská spôsobilosť je súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý dieťaťu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy. Školská spôsobilosť v sebe zahŕňa pojmy školská zrelosť a školská pripravenosť. Posúdenie školskej spôsobilosti v zariadeniach poradenstva a prevencie pred zápisom u detí, ktoré k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) dovŕšia najmenej šesť rokov veku nie je povinné.
           

          Dôležité: Návrat dieťaťa prijatého na základné vzdelávanie na základe právoplatného rozhodnutia o prijatí žiaka do školy vydaného príslušným riaditeľom základnej školy, ktoré sa od 1. septembra príslušného školského roka stalo žiakom základnej školy, späť do materskej školy už nie je možný.

           

          1.6. Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do 1. ročníka základnej školy

          Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

          2. Úvodný ročník

          Cieľom zriadenia úvodného ročníka v základnej škole je znížiť školskú neúspešnosť žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a eliminovať ich prípadné opakovanie ročníka, podmienené aj ich špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Cieľom zriadenia úvodného ročníka v základnej škole pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním je vytvoriť podmienky na výchovu a vzdelávanie pre - deti so všeobecným intelektovým nadaním, ktoré dosiahli fyzický vek päť rokov, ako aj - deti so všeobecným intelektovým nadaním, ktoré dosiahli fyzický vek štyri roky a je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy pred dovŕšením šiesteho roku veku.

           2.1. Zriadenie úvodného ročníka 

          Úvodný ročník je možné zriadiť so súhlasom zriaďovateľa: 

          1.) V „bežnej“ základnej škole pre 

          a) žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa, ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nepokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy, alebo 

          b) žiakov s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nepokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy.

          Poznámka 1: V triede sa môžu vzdelávať len žiaci s rovnakým vzdelávacím programom. Z uvedeného vyplýva, že v jednej triede úvodného ročníka nemožno vzdelávať žiakov podľa bodu 1. písm. a) a b) spoločne. 

          Poznámka 2: Do úvodného ročníka nemožno zaradiť dieťa, ktoré v aktuálnom školskom roku pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole napriek tomu, že ide o dieťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo vývinovými poruchami ľahkého stupňa a nedosahuje školskú spôsobilosť. Takéto dieťa môže byť od 1. septembra vzdelávané len podľa možností uvedených v časti 10.3.2.

          2.) V základnej škole pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním pre 

          a) žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek päť rokov, alebo 

          b)žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek štyri roky a je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy pred dovŕšením šiesteho roku veku. 

          Poznámka: V triede sa môžu vzdelávať len žiaci s rovnakým vzdelávacím programom, a preto je možné v jednej triede vzdelávať žiakov podľa bodu 2. písm. a) a b) spoločne.

          Dôležité: 

          Žiakov úvodného ročníka nie je možné vyučovať v spojenej triede spolu s ostatnými žiakmi 1. stupňa základnej školy.

          Úvodný ročník možno zriadiť pre najmenej štyroch žiakov a najviac desiatich žiakov. Absolvovanie úvodného ročníka sa nepovažuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky. Po absolvovaní úvodného ročníka žiak pokračuje v prvom ročníku základnej školy v triede spolu s ostatnými žiakmi. 

          Dôležité: V základnej škole sa už nemôže zriaďovať nultý ročník. Prípravný ročník môže byť zriadený len v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením podľa § 2 písm. k) školského zákona, t. j. len pre žiakov so zdravotným postihnutím, žiakov chorých a zdravotne oslabených, žiakov s vývinovými poruchami a žiakov s poruchou správania, ktorí:

          - k 1. septembru dosiahnu fyzický vek šesť rokov,

          - nedosiahli školskú spôsobilosť a

          - nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy so vzdelávacím programom podľa § 95 ods. 1 písm. b) školského zákona.  

           

          2.2. Zaradenie dieťaťa do úvodného ročníka 

          Do úvodného ročníka môže riaditeľ školy zaradiť dieťa 

          a) ak zákonný zástupca dieťaťa spolu s prihláškou na vzdelávanie v základnej škole predloží aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa a 

          b) ak riaditeľ školy vopred prerokuje so zákonným zástupcom jeho informovaný súhlas zákonného zástupcu.

          Dôležité: Úvodný ročník bol do školského zákona zavedený zákonom č. 182/2023 Z. z. s účinnosťou od 9. mája 2023. Keďže novela nadobudla účinnosť po lehote na podávanie prihlášok na vzdelávanie v základnej škole a zápisu a tiež možnosti zriadiť úvodný ročník k 1. septembru 2023, bola na základe prechodného ustanovenia osobitne a jednorazovo upravená lehota na podávanie prihlášok a zápisu do úvodného ročníka zriadeného v školskom roku 2023/2024 v § 161s ods. 3 školského zákona. Od školského roka 2024/2025 sa postup a podmienky prijatia na vzdelávanie v základnej škole, zápis, ako aj zaradenie žiaka do úvodného ročníka riadia všeobecnými ustanoveniami školského zákona týkajúcimi sa povinnej školskej dochádzky a vzdelávania v základnej škole.

           

          3. Termín zápisu 

          Základná škola začína konanie vo veci prijatia žiaka do 1. ročníka a úvodného ročníka základnej školy, ak ho škola zriadi, na základe prihlášky na vzdelávanie v základnej škole (ďalej len „prihláška“), vyplnenej a predloženej zákonným zástupcom. Zápis na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole sa koná v čase 

          od 1. apríla do 30. apríla príslušného kalendárneho roka. 

          Miesto a čas zápisu na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole určí každý zriaďovateľ pre školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Ak ide o základnú školu zriadenú obcou, určí obec miesto a čas zápisu do základnej školy všeobecne záväzným nariadením. Konkrétny termín (konkrétne dni, prípadne aj časové rozpätie v rámci jednotlivých dní) a miesto zápisu zverejní riaditeľ základnej školy po dohode so zriaďovateľom na budove základnej školy alebo na inom verejne dostupnom mieste, vrátane webového sídla základnej školy, ak ho má základná škola zriadené. Riaditeľ základnej školy spolu s termínom zápisu zverejní aj podmienky prijímania detí na vzdelávanie v základnej škole. 

          4. Prihláška dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole  

          Základná škola vyžaduje pri zápise:

          a) osobné údaje o dieťati v rozsahu

           • meno, priezvisko a rodné priezvisko (je žiaduce, aby bolo uvedené v tvare totožnom ako na rodnom liste),

          • dátum a miesto narodenia,

           • adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu, 

          • rodné číslo, 

          • štátna príslušnosť, 

          • národnosť, 

          • materinský jazyk, 

          b) osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa v rozsahu

           • titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko, 

          • adresa bydliska a druh pobytu,

           • kontakt na účely komunikácie. 

          Zákonný zástupca môže základnej škole poskytnúť tieto osobné údaje pred zápisom dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky základnej školy alebo prostredníctvom elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom. 

           

          5. Spôsoby podania prihlášky 

          Zákonný zástupca môže základnej škole doručiť prihlášku osobne pred samotným zápisom alebo v deň konania zápisu, poštou, prípadne kuriérom na adresu základnej školy alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu.

          Prihlášku možno podať:

          - v listinnej podobe na formulári podľa vzoru schváleného a zverejneného ministerstvom školstva (tlačivo 014 MŠVVaŠ SR s podpisom oboch zákonných zástupcov, alebo

          - elektronicky vygenerovaním prihlášky zo školského informačného systému aSc Agenda prostredníctvom webovej stránky školy.   

          V takomto prípade zákonný zástupca/ zákonní zástupcovia podpíšu prihlášku osobne v deň konania zápisu alebo k elektronickej prihláške priložia tlačivo s podpismi oboch zákonných zástupcov  

          Dôležité: Riaditeľ základnej školy zaradenej v sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (bez ohľadu na jej zriaďovateľa a právnu formu), nemôže odmietnuť prevziať od zákonného zástupcu prihlášku, a to ani v prípade:

          - ak vie, že nemá voľnú kapacitu, 

          - ak ju rodič predloží po termíne určenom ako termín podávania prihlášok na nasledujúci školský rok, 

          - ak zákonný zástupca predloží prihlášku na inom formulári, resp. iným spôsobom ako na tom, ktorý si škola sama vytvorila. 

          Prihláška je podaná a platná, ak je podpísaná zákonnými zástupcami a bola podaná akýmkoľvek vyššie popísaným spôsobom.

          Podpisy zákonných zástupcov 

          Podľa § 144a ods. 1 školského zákona na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na prihláške, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa. Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

           • jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu), 

          • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať) alebo 

          • vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad čestným vyhlásením zákonného zástupcu .

          V prípade, ak: 

          • jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa zomrel, v podaní túto skutočnosť možno preukázať fotokópiou úmrtného listu, resp. formou nahliadnutia do úmrtného listu,

          • dieťa vychováva iba matka (otec nie je na rodnom liste dieťaťa uvedený), v podaní túto skutočnosť matka preukazuje fotokópiou rodného listu dieťaťa, resp. formou nahliadnutia do rodného listu dieťaťa. 

          Na prihláške postačuje podpis len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie. 

           

          6. Počet podaných prihlášok 

          Zákonný zástupca môže zapísať svoje dieťa, t. j. podať prihlášku, na viac ako jednu základnú školu. Z uvedeného vyplýva, že počet podaných prihlášok nie je obmedzený. Zároveň, ale platí, že žiak plní povinnú školskú dochádzku v jednej základnej škole. Striedavo v dvoch základných školách môže žiak plniť povinnú školskú dochádzku len vo výnimočnom prípade, ak bol žiak rozhodnutím súdu zverený do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov. Ak sa zákonní zástupcovia rozhodnú zapísať svoje dieťa na viac ako jednu základnú školu, je potrebné, aby po prijatí dieťaťa do základnej školy, v ktorej dieťa od 1. septembra príslušného kalendárneho roka začne plniť povinnú školskú dochádzku, túto skutočnosť bezodkladne oznámili ostatným riaditeľom základných škôl, do ktorých svoje dieťa zapísali vzhľadom na potreby základných škôl organizačne a personálne zabezpečiť nasledujúci školský rok. 

          7. Postup prijímacieho konania 

          1. Zákonný zástupca podá základnej škole v listinnej podobe alebo elektronicky vyplnenú prihlášku, ku ktorej v prípade potreby priloží požadované prílohy. 

          2. Škola doručenú a podpísanú prihlášku registratúrne zaeviduje. 

          3. V deň konania zápisu je žiadúca osobná účasť zákonného zástupcu a dieťaťa. 

          V prípade, ak sa dieťa zápisu nezúčastní, základná škola je povinná dieťa aj tak zapísať, t. j. neúčasť dieťaťa nemožno považovať za dôvod nezapísania dieťaťa do základnej školy. Poznámka: Ak zákonný zástupca požiada školu o zapísanie dieťaťa do základnej školy po termíne konania zápisu, riaditeľ školy prihlášku zaeviduje, posúdi a rozhodne o prijatí/neprijatí dieťaťa do školy obdobným spôsobom ako pri ostatných deťoch. 

          4. Riaditeľ školy rozhodne o prijatí dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole do 15. júna príslušného kalendárneho roka a doručí vydané rozhodnutie zákonným zástupcom. 

          5. Ak zákonný zástupca nesúhlasí s rozhodnutím riaditeľa školy, má právo podať odvolanie adresované škole v lehote 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. 

          8. Rozhodnutie riaditeľa základnej školy

           Riaditeľ základnej školy vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa na vzdelávanie do základnej školy do 15. júna príslušného kalendárneho roka a spolu s rozhodnutím o prijatí archivuje aj prihlášku a jej prílohy. 

          Riaditeľ základnej školy do 30. júna príslušného kalendárneho roka zašle zoznam detí prijatých na plnenie povinnej školskej dochádzky obci, v ktorej majú trvalý pobyt. Zoznam obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu prijatého dieťaťa.  

          Dôležité: Pri rozhodovaní o prijatí na základné vzdelávanie postupujú riaditelia všetkých základných škôl, bez ohľadu na ich zriaďovateľa podľa Správneho poriadku.

           Podľa § 144a školského zákona v znení účinnom od 1. januára 2022 sa rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa (ďalej len „rozhodnutie“) na základné vzdelávanie do základnej školy, doručuje obom zákonným zástupcom dieťaťa. Ak ani jednému zo zákonných zástupcov nebol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, riaditeľ školy doručuje rozhodnutie obom zákonným zástupcom dieťaťa osobitne, bez ohľadu na to, či zákonní zástupcovia majú rovnakú alebo rôznu doručovaciu adresu, nakoľko obaja zákonní zástupcovia dieťaťa sú riadnymi účastníkmi konania. 

          Riaditeľ školy doručí rozhodnutie iba jednému zákonnému zástupcovi len v prípade, ak: 

          • doručovacia adresa druhého zákonného zástupcu nie je škole známa alebo 

          • sa tak zákonní zástupcovia dohodli a túto dohodu deklarovali písomným vyhlásením podľa § 144a ods. 4 školského zákona, ktorú doručili riaditeľovi školy  

          Poznámka 1: Pri doručovaní rozhodnutí môžu riaditelia základných škôl postupovať podľa stále platného usmernenia „Usmernenie k doručovaniu rozhodnutí riaditeľov škôl a riaditeľov školských zariadení“, dostupného na: https://www.minedu.sk/data/att/19232.pdf. 

          Poznámka 2: Vzory rozhodnutí, na ktoré sa vzťahuje predpis o správnom konaní sú dostupné na: https://www.minedu.sk/data/att/23285.pdf. 

          9. Odvolacie konanie 

          Proti rozhodnutiu riaditeľa školy má zákonný zástupca právo podať odvolanie v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia adresované riaditeľovi školy. Zákonný zástupca môže odvolanie vziať späť, kým sa o ňom nerozhodlo. Ak zákonný zástupca vzal odvolanie späť, nemôže sa znova odvolať. Včas podané odvolanie má odkladný účinok, ktorý spôsobuje, že právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia až do vybavenia odvolania nenastávajú.

          Riaditeľ školy, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, môže o odvolaní sám rozhodnúť, ak odvolaniu v plnom rozsahu vyhovie a ak sa rozhodnutie netýka iného účastníka konania ako odvolateľa, alebo ak s tým ostatní účastníci konania súhlasia. Ak nerozhodne riaditeľ školy, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, o odvolaní, predloží ho spolu s výsledkami doplneného konania a so spisovým materiálom zriaďovateľovi školy ako druhostupňovému odvolaciemu orgánu najneskôr do 30 dní odo dňa, keď mu odvolanie došlo, a upovedomí o tom zákonného zástupcu. Zriaďovateľ školy preskúma napadnuté rozhodnutie v celom rozsahu; ak je to nevyhnutné, doterajšie konanie doplní, prípadne zistené vady odstráni. Ak sú pre to dôvody, zriaďovateľ školy rozhodnutie zmení alebo zruší, inak odvolanie zamietne a rozhodnutie potvrdí. Zriaďovateľ školy rozhodnutie zruší a vec vráti riaditeľovi školy, ktorý ho vydal, na nové prejednanie a rozhodnutie, pokiaľ je to vhodnejšie najmä z dôvodov rýchlosti alebo hospodárnosti; riaditeľ školy je právnym názorom zriaďovateľa školy viazaný. Proti rozhodnutiu zriaďovateľa školy o odvolaní sa nemožno ďalej odvolať. Ak nemožno umiestniť dieťa do základnej školy, riaditeľ tejto školy informuje zákonného zástupcu dieťaťa a príslušný regionálny úrad školskej správy (kontakty tu: https://www.minedu.sk/regionalne-urady-skolskej-spravy/), ktorý následne po ukončení správneho konania určí školu, v ktorej bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku, alebo zabezpečí inú formu jeho vzdelávania podľa školského zákona. 

          10.Doplňujúce informácie 

          10.1. Prijímanie detí cudzincov 

          Zákonný zástupca dieťaťa cudzinca pri prijímaní dieťaťa na základné vzdelávanie postupuje rovnako ako zákonný zástupca dieťaťa s trvalým pobytom na území SR a so štátnym občianstvom SR. Riaditeľ školy pri prijímaní dieťaťa cudzinca postupuje nasledovne: 

          1. Ak ide o dieťa cudzinca so statusom žiadateľa o dočasné útočisko, žiadateľa o azyl, odídenca alebo azylanta, riaditeľ školy postupuje podľa https://ukrajina.minedu.sk/data/att/24234.pdf (str. 2), vzhľadom na konkrétny prípad a situáciu dieťaťa cudzinca. 

          2. Ak ide o dieťa cudzinca podľa § 146 ods. 1 školského zákona4 , a nejde o dieťa so statusom podľa bodu 1., riaditeľ školy na základe prihlášky podanej zákonným zástupcom prijme dieťa „štandardným“ spôsobom v správnom konaní (t. j. riaditeľ školy vydá rozhodnutie o prijatí/neprijatí dieťaťa na vzdelávanie).

          10.2. Plnenie povinnej školskej dochádzky dieťaťa, ktoré žije so svojim zákonným zástupcom dlhodobo v zahraničí

           Plnenie povinnej školskej dochádzky je viazané na trvalý pobyt dieťaťa v SR, nie na občianstvo dieťaťa a ani občianstvo, či trvalý pobyt zákonných zástupcov. Pokiaľ má dieťa trvalý pobyt na území SR a je vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky, t. j. vo veku 6 až 16 rokov, bez ohľadu na jeho občianstvo má povinnosť plniť povinnú školskú dochádzku v škole na území SR. 

          Ak má zákonný zástupca záujem, aby sa jeho dieťa vzdelávalo v škole v zahraničí, môže požiadať riaditeľa kmeňovej školy o povolenie vzdelávania podľa § 23 písm. b), c) alebo e) školského zákona, t. j. o: 

          • vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky (§ 23 písm. b) školského zákona), 

          • vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu, ak zastupiteľský úrad iného štátu oznámil ministerstvu školstva, že vydal súhlas na zriadenie školy, ktorá sa nevedie v sieti škôl a školských zariadení podľa osobitného predpisu (§ 23 písm. c) školského zákona), alebo 

          • individuálne vzdelávanie v zahraničí (§ 23 písm. e) školského zákona). 

          Ak dieťa nemá na území SR trvalý pobyt nevzťahuje sa naňho zákonná povinnosť plniť povinnú školskú dochádzku v SR. 

          10.3. Možnosti výchovy a vzdelávania dieťaťa, ktoré nedosahuje školskú spôsobilosť 

          10.3.1. Možnosti vzdelávania dieťaťa, ktoré po dovŕšení šiesteho roka veku nedosahuje školskú spôsobilosť 

          a) Dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole

           Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, ak zákonný zástupca predloží riaditeľovi materskej školy: 

          - písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,

           - písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a 

          - informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. 

          Ak zákonný zástupca uvažuje o tom, že jeho dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania je povinný o tejto skutočnosti informovať aj riaditeľa základnej školy, do ktorej podal prihlášku na prijatie na základné vzdelávanie. 

          Ak riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa, zákonný zástupca predloží príslušnej základnej škole, fotokópiu rozhodnutia riaditeľa materskej školy o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Riaditeľ materskej školy môže rozhodnúť o pokračovaní v plnení povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa najneskôr do 31. augusta príslušného kalendárneho roka, t. j. do konca aktuálneho školského roka. 

          Poznámka: Ak zákonný zástupca základnej škole oznámi, že jeho dieťa nezačne plniť povinnú školskú dochádzku, pretože bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ príslušnej základnej školy podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o neprijatí žiaka do školy s odôvodnením, že dieťa na základe informácie zákonného zástupcu pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole ďalší školský rok. 

          Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole. 

          Z uvedeného vyplýva, že dieťa môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávanie len jedenkrát. 

          Poznámka: Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré v príslušnom školskom roku pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania prihlási svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole a zúčastní sa zápisu v základnej škole (tej istej, alebo aj inej ako v predchádzajúcom roku) nanovo. Aj v prípade, že zákonný zástupca požiada o prijatie dieťaťa tú istú základnú školu ako v predchádzajúcom roku, tak riaditeľ príslušnej školy rozhoduje o prijatí dieťaťa do základnej školy v novom správnom konaní.

          b) Dieťa bude vzdelávané v úvodnom ročníku základnej školy, ak ho škola zriadi. Ak ide o dieťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, u ktorého po dovŕšení šiesteho roka veku nie je predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy a zároveň nepokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania, môže riaditeľ základnej školy vydaným rozhodnutím prijať do školy a zaradiť ho do úvodného ročníka. 

          c) Dieťa bude vzdelávané v prípravnom ročníku v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, ak ho škola zriadi. Ak ide o dieťa so zdravotným znevýhodnením okrem dieťaťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, ktoré po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť a nie je u neho predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy, môže prijať riaditeľ školy do základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a následne zaradiť do prípravného ročníka. 

          Do prípravného ročníka môže byť zaradené aj dieťa so zdravotným znevýhodnením okrem dieťaťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, ktoré dovŕšilo sedem rokov veku a nedosahuje školskú spôsobilosť, a to aj v prípade, že pokračovalo v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. 

          10.3.2. Možnosti výchovy a vzdelávania dieťaťa, ktoré pokračovalo v povinnom predprimárnom vzdelávaní, dovŕšilo siedmy rok veku a nedosahuje školskú spôsobilosť 

          a) Dieťa bude vzdelávané v 1. ročníku základnej školy. 

          b) Dieťa bude vzdelávané v 1. ročníku základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.

          c) Dieťa bude vzdelávané v prípravnom ročníku základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením podľa § 2 písm. k) školského zákona.